Круглий стіл 26.11.2021

26.11.2021 р. кафедра образотворчого мистецтва Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка провела круглий стіл «Арт-резиденції, арт-хаби, творчі локації в мистецькому просторі України. Досвід ревіталізації культурного середовища». Захід був присвячений дослідженню діяльності арт-резиденцій та їхньому значенню для розвитку культури України, зокрема в окремих містах, громадах, місцевостях, а також в інших країнах.

Модераторами круглого столу виступили співробітники Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка: Ольга Школьна, докторка мистецтвознавства, професорка, завідувачка, професорка кафедри образотворчого мистецтва, Олена Кашшай, кандидатка мистецтвознавства, старша викладачка кафедри образотворчого мистецтва.

Круглий стіл зібрав арт-менеджерів, культурних діячів і представників вітчизняних і міжнародних арт-резиденцій, які мають досвід успішно реалізованих проєктів. Серед них такі відомі в Україні організатори та власники арт-резиденцій, як Людмила Ничай (кураторка Мистецької резиденції іменв Назарія Войтовича), Катерина Гай (менеджерка культурних проєктів, співзасновниця STH Gallery, голова ГО «АРТ ІН»), Олександра Халепа (голова ГО «Мистецька резиденція Карбон»), Вікторія Данелян (кураторка арт-резиденцій «Kavaleridze.Re:vision» та у Левандіївці), Олена Грабб (міжнародна арт-консультантка, запрошена кураторка Istanbul Artist Residency у Стамбулі), Алевтина Кахідзе (відома художниця та організаторка однієї з перших в Україні постійно діючих міжнародних арт-резиденцій у Музичах), Анастасія Євсєєва (керівниця напряму «Візуальне мистецтво» Українського інституту, що є одним з ініціаторів підтримки мистецьких резиденцій «Заправка»), Андрій Зоїн (голова ГО «Територія» й організатор мистецького простору «Бакота»), Катерина Левченко (засновниця галереї сучасного мистецтва «39.9 GALLERY», організатор першої в Україні індустріальної арт-резиденції «RUDA project»), Наталія Івашура й Анастасія Ангелова (організаторки ГО «Особлива майстерня - мистецтво для аутизму» в Харкові), Юлія Шеменьова (викладачка мистецьких дисциплін Фахового коледжу «Універсум» Київського університету імені Бориса Грінченка, аспірантка-дослідниця муралів Європи, Африки й Америки).

Під час проведення круглого столу відбувся діалог між представниками арт-резиденцій, арт-хабів і мистецьких просторів, що стосувався різних можливостей означених проєктів у процесі культурного перетворення регіонів країни за допомогою мистецьких практик. Особлива увага приділялася тим проєктам арт-резиденцій, які об’єднують художників довкола висвітлення нагальних проблем соціуму, вивчення історико-культурного контексту місцевості, вирішення соціо-культурних та екологічних проблем територій.

Розглядалися питання ревіталізації культурного життя громад, вирішення артистичних та історичних проблем окремих місцевостей. Обговорювалася роль арт-резиденцій у справі формування національної ідентичності, збереження культурних явищ, пам’яток архітектури, екології. Висвітлювалося їхнє значення для відновлення культурної пам'яті. Розглядалися приклади вдалої ревіталізації культурного середовища, обговорювалися перспективи арт-резиденцій в Україні.